Kazı Ve Hafriyat

Hafriyat yani kazı işlerine başlamadan önce gerekli olan işlemlerin yapılması ve gerekli olan izinlerin alınması gerekmektedir. Sigorta ruhsatı, hafriyat döküm izin belgesi ve hafriyat öncesi gibi belgelerin kazı işlemlerine başlamadan önce tamamlanması gereken belgeler olmaktadır. İstanbul Kazı ve hafriyat işleri başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Kazının yapılacağı alanda temiz su, pis su, doğalgaz ve telekom gibi hatlar varda bu hatların planlarını ilgili kurum olan belediyeden alınması gerekmektedir.  Kazı yapılırken bu hatlara zarar verilmesi oldukça büyük sorun yaratacaktır. Sorunla karşılaşmamak için bu hatlar varsa o bölgede dikkatli bir şekilde belirlenmeli ve mevcut yerlere dikkat edilmesi için işaret koyulmalıdır.

Kazı yapılacak olan bölgede doğalgaz hattı gibi bir hattının bulunması durumunda hattın zarar görmemesi için gerekli olan hesapların ince bir şekilde yapılması gerekmektedir.  Kazıya başlamadan önce gerekli olan kurumlara bilgi verilmesi gerekmektedir. Kazı ve hafriyat işleri ustalık gerektiren bir iştir.

Kazı Bölgesinde Su Çıkarsa Ne Yapılması Gerekir?

Kazı yapılırken temelden ya da farklı yerlerden su gelme ihtimali bulunmaktadır. Su geldiği zaman temel kotuna inildikten sonra eğimli bir kanalın açılması gerekmektedir. Açıldıktan sonra borunun etrafına mıcırı doldurulup daha sonra drenaj borusunun yerleştirilmesi gerekmektedir.

Kazı yaparken alandan su çıkması durumunda yapılacak olan bir diğer işlem şu şekildedir. Alandan çıkan su fazlaysa ilk olarak mıcır eğilimli bir kanalın açılması gerekmektedir. Kanal açıldıktan sonra çok daha derin bir şekilde kuyunun yapılması gerekir.  Bu sayede suyun kuyuya dolarak temele gitmesi sağlanır.  Kuyuda bulunan suyunda daha sonra mevcut yerden alınması gerekmektedir. Bunun için kuyuda biriken suyu motor pompalar ile suyun çekilmesi gerekmektedir. Kuyuda toplanmış olan su eğer temiz su olarak bulunuyorsa bu suyu şantiyede sulama işleri için kullanabilirsiniz.

İstanbul Kazı ve hafriyat işleri için işleme başlamadan önce bölgenin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmekledir. Kazı sırasında hem hafriyat için hem de çevrede bulunan kişiler için herhangi bir sorun olmaması için kazı yapılacak yer hakkında gerekli olan kurumlara haber verilmeli ve gerekli olan önlemler dikkatli bir şekilde alınmalıdır.

“TRAKTÖRLE TAŞIMA VE TRAKTÖR KİRALAMA HİZMETLERİMİZ MEVCUTTUR.”